FPV - MODELEMIREK_2016

Przejdź do treści

Menu główne:

FPV

MODELE INNE
Pierwsze zdjęcia z powietrza wykonałem za pomocą kamery fly-cam-one w 2009r
Kamera została przyklejonej plastrem pod kadłub modelu Easy Cub.
Kamera jednak nie była najwyższej jakości i również jakośc zdjęć była "średnia". Wykonane filmy były jednak fascynujace gdyz można znajomy teren obejrzeć z góry a tym samym .... przenieść się wyżej i spojrzeć dalej :-)

Kamera fly-cam-one wykonuje zdjęcia co 4 sekundy aż do załadowania pamięci, bez wpływu na to gdzie model się znajduje. Takie rozwiązanie nie było zadawalające dlatego wykonałem wiosną 2010r przeróbkę modelu Easy Cub pod instalację aparatu foto a dokładnie pod aparat foto w telefonie komórkowym :-)

Pierwsze zdjęcia w ramach testu telefonu komórkowego na pokładzie modelu RC wykonałem na lotnisku Rakowice -Czyżyny a nastepne w czasie długie wekendu majowego 2010r nad Soliną.
Jak dostosować model do wykonywania zdjęć?
Każdy się nadaje a aparat lub telefon komórkowy można montować od spodu lub bokiem co daje efekt pięknej panoramy.
Odradzam przyklejanie taśmą czy inne prowizorki - ryzyko utraty aparatu jest zbyt duże.

W modelu Easy-Cub wykonałem otwór od dołu kadłuba a wyzwalacz migawki podłączyłem do serwomechanizmu.
Mogłem zdjęcia wykonywać w dowolnej chwili bez obawy o zapełnienie karty pamięci. Telefon umieściłem w środku cięzkości modelu i to bardzo ważne aby dodatkowe wyposażenie nie zmianiało parametrów modelu
Model podrózował ze mną przy wielu okazjach, kolejne udane sesje wykonałem w trakcie urlopu w Bułgarii w 2010r i 2011r miejscowowści Słoneczny Brzeg oraz na Węgrzech w Hajdoszoboszlo.  Z lotu ptaka mozna zobaczyć piekne plaże, hotele oraz kompleks basenów termalnych :-)
W Bułgarii zdjęcia wykonane zostały bardzo wcześnie rano (puste plaże), model wyposażony w pływaki startował i lądował na morzu które spokojne było tylko o wschodzie słońca.

Na Węgrzech do startu skorzystałem z sąsiadującego z basenami termalnymi lotniska miejscowego Aeroklubu.

Kolejny sezon wakacyjny  z modelem i znów hydroplan pozwala na zdjęcie spokojnej zatoki w Chorwacji i piaszczystej plazy w miejscowość Medulin - rok 2012.
Zimowe zdjęcia .... to zamarznięte jezioro Czorsztyńskie, zamek i zapora - luty 2013r
Gdy spadnie snieg "lotnisko jest wszędzie" a model latając z nartami wykonuje piekne zdjęcia.


Po kilku latach fotografia cyfrowa stała się bardziej popularna a cyfrowe kamery coraz tańsze i mniejsze.
Pojawiła sie kamera Go-Pro i mikrokamery breloczkowe ale ja zdecydowałem się na zakup Mobiusa.  Zdjęcia nadal wykonuję ale teraz to klatki wyjęte z filmu HD. W tak wysokiej jakości nagrywania kamera zapisuje film na karcie SD przez około 2 godziny - nigdy aż tak długo nie latam :-)
Przygotowałem ten sam model Easy Cub do współpracy z kamerą i umieściłem ją we wcześniej przygotowanym otworze w kadłubie za pomocą specjalnego łoża gdzie kamera filmowała do przodu obniżona pod kątem około 30 stopni.
Tak powstały pierwsze moje filmy choć tak naprawdę pierwszy film nakręciłem jeszcze w Bułgari w telefonem komórkowym ale płaskie ułożenie aparatu nie pozwalało na zbyt atrakcyjne długie ujęcia.

Filmowanie mobiusem to zupełnie inna jakość a jak filmuje uniwersalny Easy Cub. mozna zobaczyć na filmie poniżej

Apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia ....
Dzięki rozwojowi techniki same zdjęcia czy filmy przestały wystarczać. Gogle wizyjne, nadajnik i odbiornik w paśmie 1,2GHz oraz używany juz wcześniej Mobius pozwoliły na pierwsze doznania w systemie FPV (First Pilot Vision)

Oglądanie świata spod śmigła modelu dawało sporo wrażeń ale końcem 2015r zakupiłem specjalny model do FPV "PINGWIN" który ma śmigło pchające a przednia część kadłuba to miejsce na wyposażenie foto. Rozpiętość 1,75m oraz bardzo szerokie skrzydło pozwala na duży udźwig modelu. Pakiet zasilający to 2x3300mAh -3S lub 2x 2650mAh 3s a pakiet zasilający wizję to 350mAh 3s
Zdecydowałem się też na obrotową kamere płytkową Sonny z której sygnał przekazywany jest na gogle wizyjne a kamerę Mobius montuje dodatkowo celem rejestracji lotu.
Jak działa sterowanie kamerą pokazuje krótki filmik - test ramienia to zarazem test pola widzenia pilota

poniżej model PINGWIN gotowy do lotu
Przygotowany i sprawdzony wcześniej model zabrałem na wakacje 2016r do miejscowości Posejnele nad piękne jezioro "Pomorze".
Niestety okazało się, że w okolicy same wysokie drzewa i żadnej polanki do startu i lądowania. Zabrałem ze sobą też rowery i po kilku dnach znalazłem oddalona o około 3km małą polankę sąsiadującą z jeziorem i z tego miejsca wykonalem kilka lotów FPV.
Kamera obrotowa służy do wizji dla pilota a na górze kabiny zamontowałem na stałe mobiusa który filmował cały lot.
Z kilku powietrznych wypraw zmontowałem dwa filmy ... pięknie, cicho i spokojnie było nad jeziorem :-)
Pingwinem latałem wielokrotnie i pozytywnie oceniam jego możliwości. łatwy w transporcie i montażu, dużo miejsca na wyposażenie i długi czas lotu - wszystkie podstawowe kryteria oceny modelu moim zdaniem na "+"
Kolejny film zmontowalem z latania w Lublinie.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego